Witaj, Drogi Czytelniku, na stronie naszego wydawnictwa!
Miłość i jej różne oblicza | Propozycje na weekend #1

Miłość i jej różne oblicza | Propozycje na weekend #1

Miłość w naszym życiu

Miłość towarzyszy nam niemal codziennie. Tęsknimy za miłością, szukamy tej jednej jedynej drugiej połówki, kochamy i wychowujemy nasze dzieci, obdarzamy szacunkiem i zaufaniem rodziców oraz naszych najbliższych, opiekujemy się naszymi czworonożnymi pupilami.

Kiedy idziemy do kina czy do teatru, możemy być niemal pewni, że będziemy mieć szansę zobaczyć tam chociaż jedną scenę miłosną. Włączamy telewizję czy Netflixa, tam na pewno znajdziemy coś o miłości. Siadamy do wieczornej lektury, tam spotykamy parę, która jest sobie przeznaczona. Miłość jest więc obecna w naszym życiu i kulturze czy tego chcemy, czy też nie.

Najpopularniejszy motyw

Nie ma się jednak temu co dziwić, bo motyw miłości jest jednym z najpopularniejszych, który pojawia się w utworach lirycznych czy prozatorskich. Autorzy powieści chętnie opisują wzloty i upadki, uniesienia i rozczarowania swoich postaci literackich. Czasem nawet wydaje się, że temat miłości jest wyświechtany i niczego ciekawego nie uda się już stworzyć.

Przyznajemy, że i ten temat nas mocno frapuje (choćby w literaturze), więc nie może go tutaj zabraknąć, zwłaszcza, że w środę 14 lutego obchodziliśmy komercyjne święto zakochanych, Walentynki. Zatem chcielibyśmy podzielić się z Wami lekturami, które dotykają tematu miłości. Nie tylko uczuć między kobietą a mężczyzną. Poprzez książki chcemy Wam pokazać trochę inne jej oblicze, o różnych odcieniach, ale naszym zdaniem również godne uwagi czytelnika.

Miłość w książkach
Powieść dla młodszej młodzieży

Zaczniemy od niewielkiej książeczki, którą Wam gorąco polecamy. Jest nią pierwsza młodzieżowa powieść Teresy Moniki Rudzkiej Wszystkie dżinsy M. Dlaczego? Powodów jest conajmniej kilka.

Naszym zdaniem jest to przepięknie wydana przez wydawnictwo Poławiacze Pereł pozycja, która zresztą została doceniona przez jury konkursu Świat Przyjazny Dziecku XVI, otrzymała bowiem nagrodę główną w kategorii “książki dla starszych dzieci”.

To krótka opowieść, bardzo wzruszająca, o tym co nieuniknione, o próbie pogodzenia się ze stratą i o miłości dziecka do rodzica. Temat arcyważny w życiu każdego młodego człowieka. Przy tej książce poleje się niejedna łza, i chociaż jest to powieść dla młodszych nastolatków, nawet dorosły podczas lektury również poczuje się nieswojo, bo ból i żal to emocje, które nie opuszczają czytelnika przez długi czas. Koniecznie więc powinna znaleźć się w biblioteczce każdego młodego człowieka, bo ta powieść zmusza do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne, i uświadamia nam, że kiedy przychodzą sprawy nieuchronne, nic już nie można na taki stan rzeczy poradzić.

Powieść noblisty

Kolejną godną uwagi powieścią, od której Ogień zaczęła swoją przygodę z literaturą latynoamerykańską, jest dzieło noblisty Maria Vargasa Llosy Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki. Dla takiej niegrzecznej powieści można, a nawet warto, zarwać noc. W naszym odczuciu jest to historia idealna, nawet dla najbardziej wybrednych czytelników. Opowiada o miłości trudnej, niezrozumiałej dla wszystkich, między młodszym mężczyzną i dużo starszą kobietą. Miłości bez przyszłości, emocjonującej, szokującej, ba, nawet perwersyjnej.

Wszystko jednak nie miałoby tyle uroku, gdyby nie barwny język, świetny styl i świat przedstawiony. Autor zabiera czytelnika w podróż po gorących ulicach Peru, ale także do Hiszpanii i Anglii. To fascynująca wyprawa do świata męskich pragnień i miłosnej obsesji. Według nas jest to jedna z lepszych powieści noblisty, którą po prostu warto poznać.

Powieść dla małych i dużych

W tym artykule nie mogło również zabraknąć wyjątkowej opowieści – opartej na prawdziwych wydarzeniach – o psiej miłości do człowieka. I człowieka do psa. Miłości silnej i nierozerwalnej. Hachiko. Pies, który czekał Lluísa Pratsa jest jedną z piękniejszych powieść o przyjaźni i lojalności psa do swojego pana – niezwykłej więzi, której śmierć nie jest wstanie rozłączyć. Ta niewielka książeczka, przepięknie ilustrowana przez Zuzannę Celej, Polkę mieszkającą od dziecka w Hiszpanii, wzruszy nawet najbardziej zatwardziałe serducha. Naszym zdaniem ta pozycja zainteresuje nie tylko małych, lecz również dużych czytelników.

 

Powieść klasyczna

Na sam koniec pragniemy wspomnieć o książce ponadczasowej, której treść aktualna jest do dzisiaj. To historia Oscara Wilde’a Portret Doriana Greya. Przede wszystkim zafascynowała nas ta krótka powieść o miłości narcystycznej, o fascynacji męskim ciałem (widoczony jest tutaj wątek gejowski), o sztuce, nie tylko dlatego, że zostala napisana tak dawno temu, w dodatku pięknym językiem, lecz także dlatego, że ukazuje walkę dobra za złem. Pokazuje również destrukcyjną naturę człowieka. I choć przepełniona jest złotymi myślami, które chciałoby się spisywać co chwilę, w zasadzie można byłoby przepisać całą powieść do zeszytu z cytatami. To klasyk, który trzeba poznać.

Jakie znacie powieści o miłości, nie takiej oczywistej jak między kobietą a mężczyzną, które warto przeczytać?