Witaj, Drogi Czytelniku, na stronie naszego wydawnictwa!
Dlaczego wydaliśmy “Dwa oblicza” | 5 powodów

Dlaczego wydaliśmy “Dwa oblicza” | 5 powodów

Drodzy Czytelnicy!

Dlaczego wydaliśmy Dwa oblicza Agnieszki Bednarskiej? To pytanie nurtuje z pewnością niejednego z Was. Zanim jednak wyjawimy Wam pięć powodów wydania tej książki, podzielimy się z Wami przemyśleniami na temat samego procesu wybierania książki, w którą warto zainwestować, warto uwierzyć, i której warto dać szansę.

Wybór maszynopisów

Przebieranie w maszynopisach to jeden z najbardziej trudnych etapów w procesie wydawniczym. Czasem wydaje się nam, że znalezienie tej jednej jedynej powieści, która nas pochłonie bez reszty, jest niemal niemożliwe. Znalezienie książki, która sprawi, że nie będzie nam żal porzucić domowe obowiązki, czasem rownież wydaje się nieosiagalne. Zwłaszcza gdy nastawieni jesteśmy na ciekawą lekturę, która w dodatku musi spełnić kilka kryteriów. Zwykle subiektywnych (bo nie oszukujmy się w grę wchodzą odczucia ludzi, ich reakcje, które mniej lub bardziej wpływają na ocenę dzieła), które pozwolą nam, choćby w przybliżeniu oszacować potencjał danego tytułu. Jednak prawdą jest, że przy wyborze staramy się być obiektywni, oceniamy wiele elementów, tak by kompleksowo ocenić daną pozycję. Oczywiście werdykt zapada w zgodzie z zasadą naszego wydawnictwa, wszak nie wydamy czegoś, co się nam zupełnie nie podobało. Dwa oblicza przeszły nasze rygorystyczne sito warunków, przykuły naszą uwagę. Zanim podjęliśmy ostateczną decyzję, długo dyskutowaliśmy.

Idealny świat versus brutalna rzeczywistość

W idealnym świecie wybralibyśmy wszystko, bez dokonywania wyborów, nie zastanawiając się nawet, czy dana tematyka chwyci czy lektura zyska grono zainteresowanych czytelników. Ba! Nie musielibyśmy podejmować trudnych decyzji, które czasem sprawiają, że nasze małżeństwo wisi na włosku. Jednak rzeczywistość jest dużo bardziej brutalna. Musimy mieć chociaż cień nadziei, że się uda. Bo że warto, to nie mamy wątpliwości. Gdybyśmy zaliczyli spektakularną porażkę i książka nikomu by się nie spodobała, wtedy nie wydalibyśmy już nic więcej. Bo inwestycja by się nam nie zwróciła nawet w części, więc nie byłoby nawet cienia szansy, że wydamy kolejną książkę i będziemy mogli podzielić się z Wami naszymi literackimi wyborami.

Co przesądziło o tym, że postanowiliśmy wydać Dwa oblicza? Dlaczego wierzymy w najnowszą książkę autorki Płaczącego chłopca?

Otóż Dwóm obliczom postanowiliśmy dać szansę, ponieważ:

  • TO BYŁ JEDEN Z LEPIEJ PRZYGOTOWANYCH MASZYNOPISÓW, z jakim do tej pory się spotkaliśmy. Była to przemyślana historia, uporządkowana i ustrukturyzowana treść, którą czytało się z ogromną przyjemnością. Możemy śmiało powiedzieć, że był to niemalże idealny material do szlifowania.
  • TO NIE BYŁA POWIEŚĆ OBYCZAJOWA. Urzekł nas misz-masz gatunków. Uwielbiamy, kiedy nie można jednoznacznie określić gatunku, kiedy w powieści możemy odnaleźć mnóstwo elementów. Bardzo nie lubimy oczywistych wyborów, co z kolei sprawia, że stawiamy przed sobą trudne zadanie.
  • JUŻ OD SAMEGO POCZĄTKU DALIŚMY SIĘ PONIEŚĆ OPOWIEŚCI, i pozwoliliśmy jej zawładnąć naszym czasem i pod nią przeorganizować swój plan dnia. A to nie zdarza się tak często!
  • OCZAROWAŁ NAS NIEPOKOJĄCY KLIMAT. Przyznajemy – mieliśmy ciarki, czuliśmy tę atmosferę grozy. I cieszyliśmy się, że nie była to kolejna bajka dla dorosłych pełna słodkości. Uwielbiamy książki, które poruszają i wzbudzają emocje, a czasem nawet niepokoją.
  • ZNALIŚMY POPRZEDNIĄ KSIĄŻKĘ AUTORKI. Mogliśmy więc przekonać się, czy lektura Dwóch oblicz sprosta naszym oczekiwaniom, czy tak samo nas pochłonie. Ku naszej radości książka spodobała się nam jeszcze bardziej niż Płaczący chłopiec. Zatem nie mogliśmy podjąć innej decyzji.

 

A Wy? Przeczytaliście już?

Jeśli nie to, zachęcamy Was do tego, żebyście sami przekonali się o tym.

 

KUP KSIĄŻKĘ W NASZEJ KSIĘGARNI